چهارشنبه 21 آبان 1393

زیارت عاشورا كرامت، معجزات

   نوشته شده توسط: منتظران مهدی(عج)    

اهمیت زیارت عاشورا و فواید آن
درباره زیارت حضرت سیدالشهدا روایات فراوانى وجود دارد(1) و در خصوص زیارت عاشوراى معروف، احادیث متعددى از امام باقر و امام صادق علیهم ‏السلام نقل شدهاست.(2) امام باقر علیه‏السلام این زیارت را به یكى از اصحابش به نام «علقمة بنمحمد حضرى» آموزش داده است.
از آن جا كه زیارت، نوعى اعلام موضع و مشخص كردن خط فكرى است و آثار سازنده عجیبى دارد، آن چه به عنوان متن زیارتى خوانده مى‏شود، از نظر محتوا و جهت ‏دهى، ازحساسیتى ویژه برخوردار است. به همین جهت، ائمه علیهم ‏السلام با آموختن نحوه زیارت به یاران خود، به این عمل سازنده جهت و غناى بیشترى بخشیده‏اند؛ به گونه‏اى كه زیارت‏نامه‏ هاى رسیده از معصومان علیهم‏ السلام - مانند زیارت جامعه كبیره، عاشورا،آل یاسین و ناحیه مقدسه - گنجینه‏اى از تعالیم و آموزش‏هاى عالى آنان است.
زیارت عاشورا - كه از تعالیم امام باقر علیه‏السلام است - به سبب آثار سازنده فردى و اجتماعى و بیان مواضع فكرى و عقیدتى شیعه و نشانه گرفتن خط انحراف، اهمیتویژه‏اى دارد. شمارى از دستاوردهاى این زیارت عبارت است از:

1.ایجاد پیوند معنوى با خاندان عصمت و تشدید علاقه و محبت به آنان
این محبت موجب مى‏شود كه زائر، آن بزرگان را الگوى خویش سازد و در جهت همسویى فكرى و عملى با آنان بكوشد؛ همچنان كه در قسمتى از زیارت، از خدا مى‏خواهد كه زندگىو مرگش را یك‏سره همانند آنان قرار دهد؛«اللهم اجعل محیاى محیا محمد و آلمحمد و مماتى ممات محمد و آل محمد.»
از آن جا كه این محبت به خاطر خداوند است - و خاندان عصمت از آن جهت كه‏ الهى ومنسوب به اویند، محبوب واقع شده‏ اند - مایه تقّرب به خداوند است. در قسمتى از اینزیارت چنین مى‏خوانیم:«اللهم انى اتقرب الیك بالموالاة لنبیك و آلنبیك.»

2.پیدایش روحیه ظلم ستیزى در زائر
تكرار لعن و نفرین بر ستمگران در این زیارت، موجب پیدایش روحیه ظلم‏ ستیزى درزائر مى‏شود. او با اعلام برائت و نفرت از ستمگران و ابراز محبت به پیروان حق ودوستان خاندان عصمت، پایه‏ هاى ایمان دینى خود را مستحكم مى‏كند. مگر ایمان چیزى جزحب و بغض در راه خداست؛ «هل الایمان الاّ الحب و البغض»؟ مومن واقعى در برابر ستم،بى‏موضع نیست؛ از ستمگر، نفرت و انزجار آشكارى دارد و با مظلوم و جبهه حق، اعلام همراهى مى‏كند؛«یا ابا عبدالله! انى سلم لمن سالمكم و حرب لمنحاربكم.»


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic